24.11.2009, autor: Marie Klimešová, kategorie: Z minulých ročníků

Několik postřehů z Celostátního setkání animátorů seniorů 2009 (2)

Paní Marie Klimešová (vlevo) na Tématickém setkání animátorů seniorů v Janských Lázních

Letos jsme se zúčastnili již potřetí Celostátního setkání animátorů seniorských společenství. Příjemně nás překvapilo prostředí Adalberttina na Třídě ČSA, kde nám stolová úprava umožňovala pohodlné zapisování nových poznatků a v přísálí jsme mohli při kávičce povykládat.
Všichni přednášející byli vynikající, jen PhDr. J. Šturma se nějak nevešel do určené hodiny a k jádru věci se dostal až ke konci. Alespoň ale pro nás zůstalo téma „Psychologie seniorského věku“ otevřené a můžeme se sami snažit získávat informace. Pan prof. Jan Sokol nás totiž velmi nabádal k tomu, abychom efektivně využívali svůj volný čas. Pan doc. Aleš Opatrný nás nezklamal perfektně podanou přednáškou o „ Animátoru jako pomocníku na cestě“. Mnoho jeho připomínek se dá aplikovat na všechny seniory, abychom dokázali žít přítomnost naplno a rostli v důvěře v Boha. K tomu nám mají pomáhat „předstupně“ setkávání se s Ježíšem ve stvořených věcech, v lidech i ve vztazích, abychom pak zakusili plné setkání s Ním v eucharistii, jak o tom mluvil P. Tomáš Holub.
Při poslechu přednášky Mgr. P. Orko Váchy jsme zažívali úžasnou pokoru člověka, který má až nepředstavitelný rozsah vědomostí. Jeho slova o euthanasii nás velmi obohatila. Všech nás se určitě dotýkalo téma nemoci a utrpení v podání doc. M. Ryškové. Zde máme určitě o čem přemýšlet a učit se být připraveni.
Čtvrteční benefiční koncert Z. Jandové a Z. Merty byl velmi pěkný a vytvořil přátelskou atmosféru. Před koncertem jsme měli možnost „neoficielního“ setkání s otcem biskupem P. Posádem, které bylo úžasně srdečné, plné laskavého humoru a vnímali jsme ho jako jednoho z nás.
Páteční ranní mše sv. tento pocit ještě umocnila.
Závěrečná diskuse moderovaná Ing. Mgr. M. Zimmermannovou byla velmi dobře vedená, spolupracovalo se ve skupinkách a otázky i odpovědi byly konkrétní.
Budeme vzpomínat, poznané snad i trochu používat a těšit se na
příští rok.

Marie Klimešová, animátorka seniorů, spoluorganizátorka Manželských setkání seniorů


 

Diskuzní fórum

Pro aktivní účast v diskuzích je potřeba se nejdříve přihlásit do systému.

Zatím tu není žádný diskuzní příspěvek.

Pro aktivní účast v diskuzích je potřeba se nejdříve přihlásit do systému.